wady postawy

Korekcja wad postawy. Warto poprosić o pomoc fachowców

Czy wiecie, że blisko 80 procent naszych dzieci ma wady postawy? Strach pomyśleć, co może się stać, jeśli nie będą one diagnozowane i rehabilitowane. Na szczęście można je wyeliminować. Wystarczy (i trzeba) zwrócić się po pomoc do specjalistów.

Osobną gałęzią rehabilitacji medycznej jest korekcja wad postawy i układu ruchu u najmłodszych pacjentów. Składa się na nią diagnostyka, terapia manualna i zestaw ćwiczeń. To wszystko ma poprawić postawę i uleczyć układ ruchu, a także wyrobić prawidłowe nawyki, by do dysfunkcji nie dochodziło w przyszłości.

Od narodzin do wejścia w dorosłość

W przypadku wady postawy u dzieci niezbędne jest zwrócenie się do fachowców. Szereg metod terapii oferuje m.in. renomowane Centrum Rehabilitacji i Terapii Dziecięcej Anny Wysockiej.

– Zajmujemy się rehabilitacją dzieci już od momentu narodzin, aż do wejścia w dorosłe życie, oferując nowoczesne i cenione na świecie metody fizjoterapii – podkreśla magister Anna Wysocka, fizjoterapeutka Kliniki Neurologii, Epileptologii i Rehabilitacji Pediatrycznej w Instytucie „Centrum Zdrowia Dziecka” w Międzylesiu (www.rehabilitacjadziecieca.com).

Najlepsze metody rehabilitacji

Metod pomocy dzieciom jest wiele. Centrum Rehabilitacji i Terapii Dziecięcej oferuje m.in. leczenie metodą Vojty.

Metoda Vojty znana jest od półwiecza. To skuteczna metoda rehabilitacji, stosowana u niemowląt z zaburzeniami rozwoju, a także małych dzieci z zaburzeniami motoryki, zwłaszcza u mających zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego i z wadami rozwojowymi. Co najważniejsze, metoda Vojty pobudza mózg, uaktywniając wrodzone zdolności ruchowe dziecka. Stosowanie jej zaleca się w przypadku m.in. zaburzeń mięśniowych, porażenia mózgowego, zespołów genetycznych – w tym zespołu Downa i Williamsa, skoliozy, stanów po wylewie itd.

Sposobów rehabilitacji jest znacznie więcej. Rehabilitacja dzieci i niemowląt metodą NDT-Bobath

To koncepcja neurorozwojowa, polecana w terapii wcześniaków, niemowląt i małych dzieci. Reguluje ona napięcia mięśniowe, prowadząc do wypracowania wzorców ruchowych adekwatnych do wieku. Warto dodać, że rehabilitacja odbywa się w obecności rodziców/opiekunów, którzy poznają podstawy opieki, by wykorzystać je podczas indywidualnych, domowych ćwiczeń. Terapia NDT-Bobath poprawia stan zdrowia wcześniaków, dzieci ze wzmożonym napięciem mięśniowym, kręczem szyi, mózgowym porażeniem, zespołami genetycznymi itd.

W ramach rehabilitacji dzieci i niemowląt poleca się również diagnostykę metodą Prechtla. Dzięki niej można zaobserwować kliniczne objawy porażeń i zaburzeń neurorozwojowych występujących od 8 miesiąca już w 12. tygodniu życia. Ta diagnostyka obejmuje więc rozwijających się płodów, wcześniaków i niemowląt z trudnych porodów do 3 miesiąca życia.

Korekcja wad postawy

Oddzielną gałęzią rehabilitacji jest korekcja wad postawy. Wśród wartych wymienienia jest Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz i Wad Postawy – FITS. Metoda ta służy dzieciom z wadami postawy, skoliozą oraz chorobą Scheuermanna. Jako jedna z siedmiu na świecie otrzymała rekomendację międzynarodowego stowarzyszenia Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment.

W terapii stosowana jest też metoda PNF – Proprioceptive Neuromuscular Facilitation, co oznacza proprioceptywne torowanie nerwowo–mięśniowe. Ten skomplikowany termin to nie mniej, ni więcej, jak neutralne, przebiegające trójpłaszczyznowo ruchy, podobne do codziennej aktywności. PNF ma szersze zastosowanie, dotyczy również dolegliwości neurologicznych, ortopedycznych czy nerwowo-mięśniowych. Następną metodą jest GDS, Metoda Łańcuchów Mięśniowych i Stawowych. Zdaniem terapeutów jest to nowatorskie podejście do rehabilitacji, oferujące kompleksową obserwację, pomiary, testy, analizy i ostatecznie zabiegi, w tym m.in. metody odruchowe, modelowanie kostno-stawowe, pozycje rozciągające, stymulację i koordynację napięć mięśniowych. To nie wszystko, w palecie metod jest też kinesiotaping. Plaster kinesiology tape/k-active pomaga w przywróceniu funkcji motorycznych i ma parametry zbliżone do właściwości ludzkiej skóry. Terapia to także poprawa motoryki chodu. Tu pomagają IGLI – dynamiczne wkładki z włókna węglowego.

Nie zapominajmy, wady postawy to nie tylko dysfunkcja fizyczna. Warto zgłosić się do specjalistów terapii psychologiczno-neurologopedycznej. Zaoferują oni integrację sensoryczną, opiekę psychologa dziecięcego i neurologopedy czy neurologa dziecięcego.

1 thought on “Korekcja wad postawy. Warto poprosić o pomoc fachowców”

  1. nic dziwnego, ze dzieci maja wady postawy i kregoslupa jesli siedza z nosem w komórce godzinami. Dorosli tez zresztą. a potem rehabilitacja, ktora czesto jest kosztowna i trwa wiele tygodni.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *